Evrak İmha Makineleri

EVRAK İMHA MAKİNELERİEvrak imha makineleri kullanımı son günlerde oldukça arttı. Günümüzde evrak hırsızlığı oranı oldukça arttığı için makinelerin tüketimi gittikçe artmaktadır. Şirketler kişilere ait bilgileri ve evrakları korumak zorundadır. Bu nedenle firmalar insanların bilgilerinin başka kişilerin eline geçmemesi için çeşitli yöntemler arayışındadır. Bu durumda evrak imha makineleri ortaya çıktı. Evrakların ortadan kaldırılmasında en çok kullanılan ürün bu makinelerdir. Teknolojinin her gün daha fazla ilerlemesiyle bu makineler daha da gelişmektedir. Bu makinelere kâğıt öğütücü gibi farklı isimler de verilmektedir. Bu makineler kişilerin bilgilerinin başka insanların eline geçmeden güvenle imha edilmesini sağlar.

 

Evrak İmha Makinelerinin İşleyişi

Günümüzde nerdeyse her firmada evrak imha makineleri bulunuyor. Bu makinelere evrakları koyup çalıştırdığınızda makineler evrakları oldukça küçük parçalara keserek okunmayacak hale getirir. Evrak imha makinelerinin asıl kullanım amacı başkaları tarafından görülmemesi gereken önemli bilgilerin bulunduğu evrakları yok ederek bu sorumluluktan kurtulmaya yardımcı olmaktır. Son zamanlarda bilgi hırsızlığının artmasıyla bu makinelere olan talep oldukça arttı. Bu makineler firmalar ve özellikle insan kaynakları departmanı için oldukça önemlidir. Bu makinelerin kullanılmasıyla insanların özel bilgilerinin bulunduğu evraklar en kısa zamanda en kesin çözümle yok edilir.

Evrak imha makinelerinin pek çok farklı boyuta sahip olanı ve farklı özelliklere sahip olanları bulunmaktadır. Kullanacağınız alana göre farklı boyutlar arasında seçim yapabilirsiniz. Satın alacağınız evrak imha makinesinin kapasitesine bakmanız oldukça önemlidir. Tek seferde 1 ile 8 yaprak arasında imha yapacaksanız imha yoğunluk oranı düşük olan bir makine alabilirsiniz. Tek seferde 8 ile 14 yaprak arasında yaprak öğütecekseniz orta yoğunlukta bir makine tercih edin. Eğer tek seferde 14 sayfadan daha fazla kâğıt öğütecekseniz yüksek yoğunluklu bir evrak imha makinesi almalısınız. Makinenin kâğıt öğütme kapasitesinin yanı sıra kullanacağınız alanı da göz önünde bulundurun. Bir makineyi kaç kişinin kullanacağı da önemli bir konudur. Buna göre ürünün öğüttükleri ürünü içerisinde tutma oranı seçilir.


Evrak İmha Makinesi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

Evrak imha makinelerinin sıklıkla tercih edilmesiyle birlikte pek çok farklı model satışa sunuldu. Her imha makinesi birbirinden farklı özelliklere sahip. Bir evrak imha makinesi için gerekli olan özellikler şöyledir;

  • Alacağınız makinede otomatik olarak yeniden başlatma seçeneği olmalıdır. Bu sayede ürün kendini tamamen açmak için çok enerji harcamaz, uyku modunda kalabilir.
  • Takılma önleyici sisteme sahip olan bir evrak imha makinesi imha sırasında herhangi bir duraksamaya engel olur. Bu şekilde herhangi bir sorun yaşamadan evrakları öğütebilirsiniz.
  • Evrak imha makineleri için en önemli özellik biyometrik koruma özelliğidir. Bu özelliğe sahip olan imha makineleri ürünün içerisine koyulan şeyin bir evrak mı yoksa el mi olduğunu ayırt edebilir. Bu sistem oldukça önemlidir. Bu özelliğe sahip olan evrak imha makineleri insan eli yaklaştığında dururlar. Bu özellik insan sağlığı açısında oldukça yararlıdır.
  • Evrak imha makinesi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik ise sistem güvenliğidir. Sistem güvenliği sayesinde makine kapasitesinin üstünde evrakla karşılaşınca imha işlemini durdurur. Bu sayede makine daha güvenle kullanılabilir.