Laminasyon Makineleri

LAMİNASYON MAKİNELERİ

Laminasyon makineleri
teknolojinin gelişmesiyle sık sık kullanılmaya başladı. Laminasyon oldukça sağlam ve uzun süre kullanıma uygun bir üründür. Laminasyon en çok matbaa ve tekstil sektöründe kullanılmaktadır. Laminasyon, ürünleri daha sağlam, kullanışlı ve görsel açıdan daha hoş bir hale getirir. Laminasyon nedir sorusuna cevap olarak birbirinden farklı olan en az iki maddeyi ısı ya da başka bir yapıştırıcı türüyle bir araya getirilmesi olarak cevap verebiliriz. Laminasyon makineleri çok katlı bir materyali tek tak haline getirir.  Bu bütünleştirme işlemine lamine denir.


Laminasyon İşleminin Yapılışı

Laminasyon makineleri
, laminasyon işlemini farklı şekillerde yapabilmektedir. Pek çok farklı laminasyon işlemi bulunmaktadır. Laminasyon yapma şekillerindeki farklılığın ana nedeni lamine edilen üründür. Yani lamine edilecek ürün laminasyon sürecini büyük oranda etkiler ve yapılış şeklinde değişikliğe neden olabilir. Laminasyon yapmakta bazı farklılıklar bulunsa da ana prensipler bulunmaktadır.

Laminasyon yaparken çok fazla materyali bir arada kullanmak mümkündür. Bu işlemde kullanılacak ana malzeme ya en üstte ya en altta ya da en ortada olmalıdır. Laminasyon işleminde kaplama yaparken makineler kullanılır. Laminasyon işleminde birleştirme yaparken kullanılan malzemelerin benzer olması daha iyi sonuç almaya yardımcı olacaktır. Sıkıştırılacak olan ürünlerin aynı boyutlarda olması önemlidir. Eğer materyaller birbirinden çok farklıysa yapıştırıcıdan destek alınabilir.

Laminasyon makineleri belirlenen malzemeleri güçlü bir şekilde basarak bir araya getirmektedir. Kaplama olarak yapılan laminasyonlarda ise farklı materyaller tercih edilmektedir. Bu sistem de ana malzeme en ortaya koyulmaktadır. Cismin dört bir tarafı lamine edilmektedir. Bu kaplama işleminde ısı kullanılır.


Laminasyon Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laminasyon makinesi almadan önce laminasyon makinesinin ne olduğunu ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını bilmelisiniz. Aksi halde satın alacağınız makinenin işinize yarayıp yaramayacağını bilemezsiniz.  Laminasyon makineleri farklı tip, boyut ve özelliğe sahiptirler. Bu nedenle bir laminasyon makinesi satın almaya karar vermeden önce ürünün bütün özelliklerine dikkat etmelisiniz. Alacağınız ürünün kalitesine kesinlikle dikkat ediniz. Laminasyon makinesine neden ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Küçük bir laminasyon makinesine mi yoksa büyük bir laminasyon makinesine mi ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz.

Büyük laminasyon makinelerinde pres yapma özelliği bulunur. Bu büyük makineler tahta ve metalden olan ürünleri lamine etmek için tercih edilir. Büyük presli laminasyon makineleri profesyonel kullanıma uygundur. Küçük işletmelerde bu makineleri kullanmak mantıklı olmayacaktır. Bu nedenle makineyi almadan kullanacağınız alanın büyüklüğüne bakınız.

Laminasyon makinesi satın alırken en çok dikkat etmeniz gereken şey ürünün kalitesidir. Eğer kalitesiz bir ürün satın alırsanız ürün size başarılı sonuçlar sunamaz ve kısa süre içerisinde bozulabilir. Bu nedenle ilk önceliğiniz ürünün kalitesi olmalıdır. Ürünün kalitesinden emin olduktan sonra bir fiyat araştırması yapmanızı öneririz. Hem bütçenize uygun hem de kaliteli bir laminasyon makinesi bulmak sizin için oldukça verimli bir alışveriş olacaktır. Laminasyon makinelerinin garanti süresine de dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Laminasyon makineleriyle ilgili her türlü soru için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size bir telefon kadar uzağız. Uzman ve deneyimli kadromuz sorularınıza net ve tatmin edici cevaplar vererek kafanızdaki soru işaretlerini silecektir.