Refine

Sargılı Küp Şekerler

Olarak görüntüle Izgara Liste
Göre sırala

Irmak Tek Sargılı Küp Şeker 5 Kg

5 kg küp şeker Tek sargılı

217,55 TL + KDV
219,73 TL (KDV Dahil)
+
-
-
+

Irmak Tek Sargılı Küp Şeker 500 Gr

500 gr küp şeker Tek sargılı Koli içerisinde 16 paket bulunur.

25,61 TL + KDV
25,87 TL (KDV Dahil)
+
-
-
+

Balküpü Küp Şeker Çift Sargılı 5 Kg

• %100 doğal şeker pancarından üretilir • 1 pakette 5 kg şeker vardır • Toplu tüketime uygundur.

245,54 TL + KDV
247,99 TL (KDV Dahil)
+
-
-
+

Balküpü Çift Sargılı Küp Şeker 750 Gr

• %100 doğal şeker pancarından üretilir. • 1 pakette 750 gram şeker vardır. • Koli içinde 20 paket ürün bulunmaktadır. • Çift sargılıdır.

37,19 TL + KDV
37,56 TL (KDV Dahil)
+
-
-
+

Sargılı Küp Şekerler

Sargılı küp şekerler özellikle son zamanlarda günlük hayatımızda oldukça sık karşımıza çıkmakta olan şeker türlerinden bir tanesidir. Son zamanlarda yaşanan salgın hastalıklar nedeni ile sağlığa uygunluğu açısından kafelerde, restoranlarda, hatta evlerimizde ve ofis gıda malzemeleri  listemizin ilk sırasında yer almaktatır.

Günlük yaşantımız içerisinde sıklıkla kahve ve çay tüketmekteyiz. Ülkemizde, çok sık kullanımı olan kahve ve şeker son derece yaygın olan içeceklerdir. Sabah güne başlarken, öğlen ve akşam yemeklerinden sonra mutlaka çay ve ya kahve içme alışkanlığımız bulunmaktadır.

Kahve ve çay, yapısında yüksek oranda kafein bulundurduğu için sabahları uyanabilmek için en büyük yardımcılarımızdır. Bu gıdaların tadını yumuşatabilmek için ise pek çok değişik tatlandırıcı ve şeker kullanırız. Son zamanlarda ise sağlık açısından en çok tercih gören sargılı küp şeker türleri olmaktadır.

Şekerler çayın olmazsa olmazıdır. Çay şekeri olarak da adlandırılan beyaz şeker, şeker üretim aşamasında uygulanan saflaştırma işlemi sonrası elde edilmekte olan işlenmiş şeker türüdür. Şeker üretimi için şeker kamışı ya da şeker pancarı kullanılmaktadır. Şeker kamışı kullanılarak üretilmekte olan şekerler daha kaliteli olduklarından fiyatları da yüksektir. Ancak günümüzde beyaz şekerin hammaddesi olarak şeker pancarı kullanımının daha yaygın olduğu görülmektedir. Şekere beyaz rengi kazandırmak ise her iki üretim şeklinde de gerçekleştirilmekte olan saflaştırma işlemi esnasında melas adı verilen maddenin şekerden uzaklaştırılmaya çalışılmasıyla sağlanmaktadır. Üretilmekte olan beyaz ve esmer şeker türlerinin artık piyasalarda tek ve çift sargılı küp şeker çeşitlerine de oldukça sık rastlanmaktadır.

Aklımıza gelebilecek pek çok tatlı çeşitlerimizde kullandığımız gıdaların en başında şeker kullanılmaktadır. Ayrıca çayımızda, kahvemizde, tatlılarda hatta bazen tuzlu gıdalarda bile az miktarda da olsa şeker kullanmaktayız. Şekerin faydalı yanlarından bir tanesi de bizlerin duygularımızı düzenleyerek pozitif olmamıza olanak sağlamasıdır.

Sargılı Küp Şeker Çeşitleri

Daha sağlıklı bir kullanım elde etmek için küp şeker çeşitleri çift ya da tek sargılı küp şeker olarak da günümüzde satışa sunulmaktadır. Sargılı şekerlerin stick şekerlere  göre en büyük avantajı, genellikle ticari kullanımlar için, hava veya diğer unsurla temas etmemesi sebebi ile sağlıklı tüketime imkan sağlıyor olmasıdır. Sargılar sağlık dışında şekerin ömrünün daha uzun olmasına ve şeklini korumasına yardımcı olmaktadır. Havadaki nemi emdikleri için çok nemli ortamlarda küp şeker kullanımı zor olabilmektedir. Değişik kokular şekere sinebilmektedir. Çift ya da tek sargılı küp şekerler buna benzer sorunları önleyerek temassız ve sağlıklı kullanıma olanak tanımaktadır.

Sargılı Küp Şeker Nasıl Korunur?

  • Sargılı küp şekerin bozulmasını önlemek için dikkatli ve özenli bir şekilde saklanması gerekmektedir.
  • Sargılı küp şeker higroskopik bir yapıya sahiptir, havadaki nemi emerek güçlü kokuları içine çekmektedir.
  • Bu özelliklerinden dolayı küp şekerin havayla teması olmayan ve kuru kaplarda, ısıyla ilgili ortamlardan uzak bir şekilde ve sıkıştırılmamasına özen göstererek saklanması gerekmektedir.
  • Sargılı küp şekerin formunu koruyabilmesi için saklama kabına uygun şekilde ve yeterli miktarda şeker koymaya özen göstermek gerekmektedir. Sıkıştırılarak doldurulduğu zaman şekerler ezilerek şeklini kaybedebilmektedir.
  • Paslanmayan malzemelerden veya seramik gibi koku tutmayan özelliklere sahip malzemelerden üretilmiş şeker kaplarının içinde şekerlerinizi saklamaya özen göstermelisiniz.